9. Yeşil yayla Kültür sanat ve Çevre Festivali 15-16-17 Ağustos’ta Çamlıhemşin’deydi

“Sevgini bırak, çöpünü değil” sloganıyla başlayan festivalin bu seneki teması “geridönüşüm ve çöp” oldu. 3 gün boyunca Fırtına deresi kenarında yöre halkı ve katılımcıları ile buluşan festival pekçok keyifli etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Festivalin konser sahnesinde bu yıl Birol Topaloğlu, İrlandalı Grup D Minors ve Emre Pehlivanlar katılımcılara dans ve müzik dolu bir festival yaşattılar. Ayrıca bu sene de festivalde yer alan GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu, Şafak Velioğlu yönetiminde “Geri Dönüşüm ve Ritim Atölyesi” ve yine her yıl devam eden etkinliklerden olan “Karadeniz Kadın Sahnesi” festivalin keyifli performansları arasındaydı.

Geçmiş festivallerimizin unutulmaz etkinlikleri arasında olan dans atolyesini bu sene bir kez daha BGST dansçılarından  Levent Soy ve Ömer Ongun gerçekleştirdi.

Kuratörlüğünü Denizhan Özer’in gerçekleştirdiği ve Eda Çığırlı, Barış Aydın ve Ekrem Yılmaz’ın çalışmalarının yer aldığı heykel sergisinde sanatçılar, malzeme olarak yörede bulunan bir geri dönüşüm tesisindeki malzemeleri kullanarak geridönüşüm ürünü heykeller ürettiler.

Festivalde ayrıca Fatih Akın filmi olan “Cennetteki Çöplük”ün gösteriminin ardından filmin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile film üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

TANDEM Kültür Yöneticileri Değişim Programı kapsamında GOLA olarak ortaklık kurduğumuz Slovakya’dan Zahrada Kültür Merkezi’nin geri dönüşüm temalı atölye ve sunumları da festival programının ilgi çekici etkinliklerinden biri oldu.

Festival günleri boyunca gerçekleştirilen rafting, eski çoraplardan çanta yapım atölyesi, geleneksel yemek atölyesi, laz kültüründe geri dönüşüm ritüelleri, Uğur Biryol eşliğinde “Çamlıhemşin’in tarihi konakları” gezisi festivalimize keyif ve renk kattı.