Geri sayım başladı! 10. Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali ile buluşuyoruz

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği’nin, her yıl büyük bir coşku ve hevesle düzenlediği Yeşil Yayla Festivali’nin 10. yılında sizlere sesleniyoruz…

Tüm canlıların var olma ve türlerini devam ettirme hakkı arasında hiyerarşi gözetmeyen; toplumların, halkların, canlıların birlikte yaşama hakkını savunan Gola Derneği, bu on yıl zarfında, her sene empati duygusu güçlü bir festival ortaya koydu.
GOLA ekibi, her sene festival programlarını kadim yaşam bilgisini anlamak, bilginin parçası olmak ve onun nesillere taşınmasına katkı sunmak perspektifiyle belirledi.

10. yıla geldiğimizde, yine aynı hassasiyetle festival temamızı, İMECE olarak belirlediğimizi, uzun süre önce sizlerle paylaşmıştık…Bugünlerde ise, İMECE’nin, toplumsal olarak tam da ne kadar ihtiyaç duyduğumuz bir konu olduğu üzerinde konuşuyoruz…

İçinden geçtiğimiz olağanüstü hassas ve kırılgan ortam, hepimizi derinden etkilemiş durumda…

Dolayısıyla, büyük bir hevesle ve eğlenceyle dolu planladığımız programımızı, yine elimizden geldiğince hevesle, harika coğrafyalarda, doğa bilgeleri eşliğinde İMECE konuştuğumuz, İMECE’ye dahil olduğumuz, İMECE’yi hatırladığımız bir buluşma programına dönüştürdük.

Her yıl olduğu gibi bu sene; Kaçkar dağlarının müthiş doğası, dereleri, yaylaları; festival boyunca bize ev sahipliği yapacak.
Festivalde, her yıl devam eden çocuk atölyeleri, açıkhava sergileri ve söyleşileri bu yıl da bizlerle olacak.

10. yılın bir diğer özelliği ise, Gola Derneği ekibinin (çalışan, gönüllü, yönetim kurulu, danışma kurulu, kurucu üyeler dahil) neredeyse tamamının birarada olması ve siz katılımcılarını bekliyor olması…
Bu buluşma vesilesi ile sizlerle on yıl değerlendirmeleri yapmayı, geleceği konuşmayı umuyoruz.
Bu anlamda bizler izninizle; Yeşil Yayla Festivaline, bu sene YEŞİL YAYLA BULUŞMASI demek istiyoruz.
Bu buluşma ortamının, sizlerin de varlığı ile İMECE ruhunu anlamaya çalışarak son derece verimli geçeceğine inanıyoruz…
Yeşil Yayla buluşması, Gola ekibinden Kutay Derin Kuğay ve İlkay Nişancı’nın hazırladığı bir video gösterimi ile başlayacak. Açılış yemeği ile beraber izleyeceğimiz film gösterimi; Fırtına Deresinin kenarında yer alan keyifli mekan Tana Restoran’da gerçekleşecek. Tana Restoran’da ayrıca Gola Derneği danışmanlarımız; araştırmacı-yazar Mustafa Reşat Sümerkan, dilbilimci İrfan Çağatay ve Yücel Yıldırımkaya, Doğu Karadeniz coğrafyasından İMECE geleneği ve ritüelleri üzerine bizlerle söyleşecek.
Gola Çocuk Korosunun çocukları, lazca şarkılardan oluşan repertuarları ile, binlerce yıllık bu kadim dile selam duracaklar…

Yeşil Yayla buluşmasının onuncu yılında, değerli müzisyen arkadaşlarımız, Birol Topaloğlu, Nevzat Karakış, İlknur Yakupoğlu, Adem Ekiz (Beş Köylü Adem), Mecit Çeliktaş, Emre Pehlivanlar ve Hasan Kaboğlu bizlerle olacaklar.
Neşeli olduğu kadar, dertli coğrafyaların çocukları olarak, belki de hüzünlü şarkılar eşliğinde doğaya saygıyı hatırlar, birbirimize rekabet yerine dayanışmayı anlatırız.

Fırtına Deresi kenarındaki bir başka mekan olan Zeni Rafting’in güzel bahçesinde, Denizhan Özer’in küratörlüğünde gerçekleştirilen “Estetik İmece” adlı landart sergisinde sanatçılarımız, Barış Aydın, Tülay Özkul, Bilal Hano, Naci Edi ve Merve Turan’ın eserleri yer alacak.

Nevzat Karakış, Selman Ünlügedik ve Cemal Dindar “Anadolu’da İş ve İmece Türküleri Dinletisi ve Anadolu’da İmece Ruhsallığı Üzerine Söyleşi” adlı etkinlikle bizlerle olacaklar. İsteyen katılımcılarımız Fırtına Deresinde rafting yapabilecek, zipline ile derenin tadını çıkarabilecekler.

Rize’nin , Çamlıhemşin yöresin’e bağlı Topluca (M3anu) Köyünde gerçekleşecek olan ikinci günkü gezimiz, köyün orta yaylası olarak adlandırılan (mezra) Maselevati noktasındaki dere ve şelale yürüyüşü ile başlayacak. Ardından köylülerle beraber, köyde halen devam eden İMECE ritüellerinden canlandırmalar yapacağız.
Topluca köyünün muhtarı ve dernek başkanları eşliğinde köydeki yerel üretimler hakkında da bilgiler alacağımız gezide, Topluca Köyünde üretilen ballardan edinme fırsatınız olacak. Bu senenin geleneksel yemeği ise Jalvoni…Hep birlikte yapacağımız ve yiyeceğimiz bu ilginç tat, Topluca köyünde sizleri bekliyor olacak.

Üçüncü ve son gün Rize’nin, Fındıklı ilçesine bağlı, Ihlamurlu (Ğayna) köyünde olacağız.
Köyün eşsiz doğası ve evsahipleri eşliğinde, fındık toplama ve ayıklama imecesi ve dereden odun taşıma imecesi gerçekleştireceğiz.

Şafak Velioğlu’nun hazırladığı Geri Dönüşüm ve Ritm Atölyesi, bu sene Burcu Yılmaz, Tamer Karataş ve Caner Karataş’ın İMECE koreografisi ile diğer yıllardan farklı bir performansla, Ihlamurlu köyünün çocukları eşliğinde sizlerle olacak.
Yeşil Yayla Buluşmasında görüşmek dileğiyle…
Soru ve önerileriniz için; golader@gmail.com adresine yazabilirsiniz…
GSM: 0537 4852302 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz…